Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir?

Pek çok kişinin kafasında soru işareti oluşturan Bitcoin Nedir? konusu ile ilgili olarak bu makaleyi okuyarak kolaylıkla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bitcoin, 2008 yılını gösteren bir tarihte Satoshi Nakamoto tarafından deneysel bir şekilde başlatılmıştır. Bitcoin üretimi için herhangi bir merkez bankası ya da resmi kuruluş gereksinimi söz konusu değildir. Fakat farklı ülkelerin para birimleri ile kolaylıkla alınıp satılabilir nitelikte olan, herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç olmaksızın transferi gerçekleştirilebilen bir tür dijital para birimi olarak hayata geçmiştir. Dolar ve Euro'ya Küresel piyasalarda alternatif olarak lanse edilmekte olan Bitcoin dijital para biriminin sembolü ise BTC'şeklinde ifade edilmektedir.

 

Bitcoin Kağıt Paranın Alternatifi Olarak Kullanılabilir Mi?

Günümüzde pek çok kişi gelecekte kağıt paranın alternatifi olarak Bitcoin'i görmektedir. Hatta gelecekte kağıt paranın yakın bir gelecekte tedavülden kalkıp yerini dijital paraya bırakacağı görüşüne sahip olanların sayısı oldukça fazladır. Ancak günümüzde bu görüşün gerçekleşmesinin henüz erken bir durumdur. Günümüz koşullarına bakıldığında Bitcoin'in kağıt paranın yerini alma olasılığı pek mümkün görülmemektedir. Öyle ki Bitcoin'in bir tür balon olduğu görüşünü savunanlar dahi vardır. Ancak Bitcoin ciddiye alınması gerekli olan bir para birimi olarak günümüzde oldukça çok kullanılmaktadır.

 

Bitcoin Üretimi Nasıl Yapılmaktadır?

Dijital bir para olan Bitcoin'in üretim işi madencilik (mining) olarak adlandırılmaktadır. Bitcoin üretmek, diğer bir tabir ile madencilik yaparak bir miktar Bitcoin üretimi gerçekleştirmek, madenciliğin tek gayesi olma niteliğine sahip değildir. Bitcoin üretimi ile ilgili olarak gerçekleştirilen madencilik işinde, hesaplama yetkisi kullanılarak işlem gerçekleştirme, sistem ağını maksimum güvenli olacak biçimde koruma ve sistemde yer alan her bir kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemi söz konusudur. Bitcoin sistemi tek bir merkez üzerinden kontrol edilmez. Bu nedenle Bitcoin olarak ifade edilen sanal paranın kullanılmakta olduğu her yerde süreci çalıştırır hale getirmek, sistemi gözetmek biçiminde işleri birilerinin bir bedel karşılığında gerçekleştirmesi gerekmektedir. İşte bu yönde gerçekleştirilmekte olan tüm işleri yapanlar madenci olarak ifade edilmektedir.

Bitcoin madenciliği işini tek başına yapmak isteyen kişinin ciddi bir bilgi birikimine ihtiyacı olmasının yanında çok güçlü ve iyi bir bilgisayar sistemine de sahip durumda olması gerekmektedir. Çünkü Bitcoin madenciliği işi, kişinin bilgisayarına ait olan donanımlar aracılığı ile yapılmaktadır.

Günümüzde işlemci diğer bir ifade ile CPU kullanılarak yapılan Bitcoin madencilik işi yerini kendinden 50-100 kat daha hızlı bir şekilde çalışabilme kapasitesine sahip olan ekran kartlarına yani GPU'ya bırakmış durumdadır. Bunun anlamı ise, bir kişinin bilgisayar ekran kartı ne kadar güçlü ise Bitcoin madenciliğindeki performans düzeyi de o kadar iyi olduğudur. Bitcoin madenciliği için özel bir biçimde tasarlanmış sistemleri satın alarak ya da kiralayarak da yapmak mümkün olmaktadır.

 

Sınırsız Sayıda Bitcoin Çıkarmak Mümkün Müdür?

Bitcoin madencilik işi her geçen gün daha da zorlaşan bir süreç haline gelmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise dünyanın pek çok noktasından insanların Bitcoin madenciliği işine dahil olmasıdır. Bitcoin üretim sistemi bu doğrultuda, piyasaya çok yüksek sayıda Bitcoin sürülmesi sürecini yavaşlatmak amacıyla kendi içerisinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlar durumdadır. Bu durumun beraberinde her yıl dolaşıma girmekte olan Bitcoin miktarı azalış göstermektedir. Sistem 21 milyon Bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar çıkarma işlemi gerçekleştirilmesinde izin vermek üzere tasarlanmış durumdadır. Bunun anlamı sınırsız bir sayıda Bitcoin üretimi söz konusu değil demektir.

 

Bitcoin'in Değeri Neye Göre Belirlenmektedir?

Sanal bir para olan Bitcoin'in değeri kendiliğinden olmamaktadır. Diğer bir ifade ile Bitcoin'in değeri insanlar tarafından kabul görmesiyle artmaktadır. Bitcoin'in sahip odluğu değeri belirleyici en önemli unsur piyasada gördüğü arz ve talep koşullarıdır. Bitcoin'e olan talebin artması fiyat artışında etkili olurken talebin düşmesi ise değerinin düşmesinde etkili rol oynamaktadır. Dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin varlığı söz konusudur. Yeni Bitcoin çıkarmanın önceden belirlenmiş durumda olan bir prosedürü ve limitinin varlığı söz konusu olduğu için arz doğrultusunda talep hızlı arttığı taktirde Bitcon'in değeri de artmaktadır.

 

Bitcoin Nasıl Kullanılmaktadır?

Bitcoin kullanımının mümkün olabilmesi için öncelikle bir Bitcoin Cüzdan Hesabı oluşturulması gerekmektedir. Bu sanal hesabı bilgisayarda ya da akıllı cep telefonunda oluşturmak mümkündür. Ayrıca internet üzerinde bulunmakta olan web servislerinden yararlanılarak da Bitcoin cüzdan hesabı oluşturulması mümkün olabilmektedir. Kişi başına oluşturulabilecek Bitcoin cüzdan hesabında bir sınırlandırılma söz konusu değildir. İstenildiği kadar Bitcoin cüzdan hesabı oluşturulabilir. Ayrıca Bitcoin cüzdan hesabı oluşturmak için bireylerin kişisel bilgilerini verme zorunluluğu diye de bir durum söz konusu değildir. Oluşturulan Bitcoin cüzdan hesabı ile para almak ve para gönderme işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olmakla birlikte alışveriş yapma imkanı da söz konusudur.

 

Yatırım Aracı Olarak Bitcoin Kullanılabilir Mi?

Bitcoin sanal para bir yatırım para aracı olarak da kullanılabilmektedir. Bitcoin'e değer kazandıran şey arz ve talep miktarıdır. Bu nedenle değeri çok sıklıkla değişiklik göstermektedir. Bitcoin'in değerindeki bu değişiklikler ise insanların ilgisini çekici bir tablo yaratmaktadır. Tüm bunlarla birlikte Bitcoin transferi ve gerçekleştirilen işlemlerin anlık bir şekilde yapılabilir olması bu sanal parayı diğer yatırım araçlarının bir adım önüne taşımaktadır. Bu noktada spekülatörler de ciddi bir etki yaratmaktadır. Bitcoin'in popülaritesinde artış oldukça bu sanal paranın değerinin artacağı yönündeki beklenti insanları Bitcoin yatırımı gerçekleştirmeye yönlendirme etkisi yaratmaktadır.

 

Bitcoin Güvenilir mi?

Bir dijital para olma niteliği taşıyan Bitcoin‘in bağlı bulunmakta olduğu protokollerin varlığı söz konusudur. Bu protokoller doğrultusunda Bitcoin ile ilgili yapılan her işlem şifrelenmektedir. Bununla birlikte Bitcoin yapısı bakımından güçlü bir işlem ve kayıt hafızası barındırmaktadır. Bitcoin cüzdan hesabı şifresinin başkaları tarafından çalınması ve ya bilgisayarın hacklenmesi gibi kullanıcı hatasından kaynaklanan durumlar haricinde sistemin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır. Bitcoin cüzdan hesabı güvenliği, cüzdanın kaybedilmesi ve ya kredi kartının kaybedilmesi ile benzer bir nitelik taşımaktadır. Bitcoin kriptosunun bir gerekliliği olarak aynı dijital paranın iki kez harcanması mümkün olmamaktadır. Paranın Bitcoin cüzdan hesabının sahibine ait olduğu ve daha öncesinde başka herhangi birine gönderme işleminin gerçekleştirilmediği, işlem öncesi sistem tarafından teyit edilmektedir. Bu sebepten dolayı kontrolsüz bir biçimde ya da hileli yollara başvurarak Bitcoin oluşturmak ve satışını gerçekleştirmek mümkün olmamaktadır.

Hakkında admin